Lista aktualności Lista aktualności

WOLNOŚĆ JEST W NATURZE 2015, CZYLI ROWEREM PO KURPIOWSKICH LASACH

W minioną sobotę w Nadleśnictwie Myszyniec odbył się rajd rowerowy „WOLNOŚĆ JEST W NATURZE 2015".

Rankiem przed leśniczówką Serafin, na starcie rajdu zebrała się liczna, prawie 300 osobowa grupa cyklistów chętnych do udziału w rowerowych zmaganiach i dobrej zabawy.  16-kilometrowy szlak wiódł leśną ścieżką rowerową „Jezioro Krusko" zlokalizowaną na terenie Leśnictwa Serafin. Na trasę wyruszyły maluszki, młodzież i osoby dorosłe.

Celem rajdu nie było przemierzenie traktu na czas, lecz rekreacja i edukacja. Każdy uczestnik mógł pokonywać szlak we własnym tempie, a na wyznaczonych stanowiskach poznać pracę leśników i odkryć piękno kurpiowskich lasów. Było co podziwiać – las o tej porze roku ma wyjątkowy urok. Zwycięzcą był każdy, oprócz pamiątkowego medalu otrzymał bezcenną porcję zdrowia oraz dobrego humoru.

Na mecie czekał posiłek ufundowany przez: Zakłady Mięsne JBB w Łysych, Piekarnię Kurpiowską w Serafinie, Wójta Gminy Łyse oraz moc atrakcji.

Mali i duzi mogli spróbować swoich sił w zabawach sprawnościowych, konkurencjach na rowerowym torze przeszkód, a także wziąć udział w konkursie plastycznym.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko edukacyjne Nadleśnictwa Myszyniec, gdzie można było pogłębić wiedzę przyrodniczą oraz spróbować swoich sił rozpoznając świat owadów, roślin lub tropy zwierząt. Poprawne odpowiedzi nagradzano, zaś doskonałą zabawą dla dzieci okazało się "leśne koło fortuny", przy którym każdy los był szczęśliwy.

Przy stoisku Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ostrołęce można było zapoznać się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, Kurpiowska Organizacja Turystyczna wraz ze Starostwem Powiatowym w Ostrołęce promowała walory regionu, a lokalna poetka, bajkopisarka i ilustratorka pani Janina Krzyżewska z Lipnik starała się zauroczyć widzów barwną kulturą kurpiowską prezentując swoje rękodzieło oraz własne utwory literackie o tematyce kurpiowskiej.

O bezpieczeństwo uczestników rajdu zadbali policjanci z Komisariatu Policji w Myszyńcu, natomiast strażacy OSP w Łysych oraz ratownicy medyczni SPZOZ Meditrans Ostrołęka zorganizowali profesjonalny pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, podczas którego chętni mogli doskonalić umiejętności ratownika.

Emocje sięgnęły zenitu podczas rozgrywki w konkurencji specjalnej o nagrodę Wójta Gminy Łyse oraz rozstrzygnięcia konkursów, w których fundatorami nagród byli: Starosta Powiatu Ostrołęckiego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce i Nadleśnictwo Myszyniec. Szczęśliwymi zwyciężczyniami nagród głównych zostały: Daria Lis z Zespołu Szkół w Wykrocie (rower - nagroda nadleśniczego), Wiktoria Czyż z ZSP w Łysych (rower ufundowany przez WORD w Ostrołęce), Patrycja Płochocka z Gimnazjum w Łysych (tablet - nagroda Wójta Gminy Łyse). Dużo radości sprawiły cenne nagrody w postaci sprzętu sportowego, książek i innych upominków wygranych w pozostałych konkursach.

Wszystkim czas umilił występ zespołu folklorystycznego „Puszcza Zielona" Pana Jana Kani. Po wspólnym biesiadowaniu, posileni, uśmiechnięci, z dobrą pozytywną, leśną energią, Rajdowicze powrócili do domów. Amatorów jazdy rowerem zapraszamy do obcowania z przyrodą przez cały sezon, na ścieżkach rowerowych „Jezioro Krusko" oraz w Wachu.

Organizacja rajdu była możliwa dzięki wsparciu m.in. wójta gminy Łyse Jerzego Ksepki, samorządu powiatu ostrołęckiego, OSP w Łysych, ZPM JBB, Piekarni Kurpiowskiej, WORD w Ostrołęce, SPZOZ Meditrans w Ostrołęce, Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej, Policji.

Wszystkim uczestnikom i partnerom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.