Lista aktualności Lista aktualności

Gdy noc dłuższa niż dzień

Zaspy śniegu i siarczysty mróz oznaczają tylko jedno – przyszła prawdziwa zima.

Dla jednych z nas jest to pora na kuligi, jazdę na nartach lub sankach, jeżdżenie na łyżwach lub po prostu spacery i podziwianie widoków. Dla innych są to niekończące się problemy na drodze i ciągłe odśnieżanie.

Zaś dla przyrody jest to bardzo ważny okres, kiedy odpoczywa. Rośliny rosnące w klimacie umiarkowanym potrzebują takiego okresu by zregenerować siły, zminimalizować zużycie energii i po prostu odpocząć od ciągłej pracy – wzrostu, rozwoju liści, kwiatów czy owoców.

Natomiast dla zwierząt zima jest nie lada wyzwaniem. Niewielka część z nich, jak np.: nietoperze, zasypia na zimę. Hibernacja – fizjologiczny stan organizmu polegający na wyłączeniu termoregulacji, znacznym spowolnieniu procesów życiowych i obniżeniu temperatury ciała.

Pozostałe zwierzęta muszą sobie poradzić z niskimi temperaturami oraz ograniczoną ilością pożywienia.

Przez cały okres zimowy każdy może zadbać o ptaki mieszkające w lesie i jego okolicy poprzez ich dokarmianie. Należy jednak pamiętać, że dokarmianie zwierząt powinno być wykonywane z umiarem i jedynie w przy najcięższych warunkach pogodowych, ponieważ to ma jedynie częściowo pomóc zwierzętom przetrwać w trudnych warunkach.