Asset Publisher
W IV edycji Międzypowiatowego Konkursu Przyrodniczo-Łowieckiego „Darz Bór” wystartowała sasanka otwarta
Prezentowane stanowisko sasanki otwartej przygotowali Joanna Bednarczyk i Jakub Gołaś z II klasy Gimnazjum w Wykrocie. Praca została złożona w Międzypowiatowym Konkursie Przyrodniczo-Łowieckim „Darz Bór", który odbył się 2 czerwca 2016 r., w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle.
To stanowisko sasanki otwartej w obszarze Natura 2000 Myszynieckie Bory Sasankowe PLH140049, położonym na terenie Nadleśnictwa Myszyniec, gdzie zachowała się stabilna populacja sasanki otwartej, jedna z nielicznych w kraju. „Sasanka zwyciężyła. Uczniowie, którzy własnoręcznie wykonali stanowisko sasanki otwartej zajęli I miejsce, co więcej zdobyli wiedzę na temat tej rzadkiej i wrażliwej rośliny i w twórczy sposób przekazali ją innym…"
Stosując plastykę obrzędową Kurpi – technikę papierowych kwiatów, zaprezentowano jeden z najcenniejszych walorów lasów naszego regionu. Przygotowano również tabliczkę, na której zawarto najważniejsze informacje o sasance otwartej – jej status ochronny, siedlisko, czynniki zagrażające populacji rzadkiej rośliny i metody ochrony. Własnoręcznie przygotowane stanowisko sasanki otwartej ma szczególną wartość edukacyjną.
Działania edukacyjne, w ramach których podnoszona jest wiedza społeczeństwa o tej rzadkiej i wrażliwej roślinie, której populacja kurczy się również z powodu wykopywania osobników kwitnących do przydomowych ogródków, pełnią kluczową rolę w jej ochronie.
Dziękujemy uczniom i pedagogom Zespołu Szkół w Wykrocie za dokonany wybór tematu pracy, a w szczególności Pani Irenie Mamajek – nauczycielce prowadzącej uczestników konkursu - za współpracę w realizacji edukacji przyrodniczo – leśnej młodego pokolenia. Gratulujemy zwycięstwa.