Lista aktualności
Konie, niekoniecznie mechaniczne i bhp na wesoło
Leśnictwo zrównoważone pod względem ekonomicznym i ekologicznym potrzebuje takich technologii produkcyjnych, które dostosują się do wymogów lasu - nie odwrotnie.
Koń domowy (Equus caballus) - najbardziej neutralny, a nawet przyjazny dla środowiska, który wraz z nowoczesnymi maszynami może częściowo zastąpić ciężki, mechaniczny sprzęt. W powszechnej świadomości zrywka konna kojarzy się z zacofaniem. Nic bardziej błędnego. Jest oczywiste, że wydajność zrywki konnej nie może równać się z forwarderem czy przyczepą samozaładowczą. A jednak koń w lesie przynosi wiele korzyści.
Jakich?
Generalnie w ochronie środowiska - koń nie emituje spalin, nie robi hałasu, nie wydala smarów itp. Nie bez znaczenia jest fakt, że w pewien sposób zwiększać będziemy również żyzność siedlisk... i różnorodność biologiczną (koprofagi - zwierzęta odżywiające się odchodami).
Zaprzęg konny w (eko)modzie - niewykluczone, iż koń przestanie być symbolem zacofania, a stanie się synonimem nowoczesnego leśnictwa ekologicznego. Po kilku latach zrywki tylko mechanicznej, w Nadleśnictwie Myszyniec powrócił pierwszy koń …
o którego bezpieczeństwo w pracy, właściciel dba szczególnie.