Lista aktualności Lista aktualności

Nie wykopuj sasanki z lasu

W lasach Nadleśnictwa Myszyniec występują liczne stanowiska sasanki otwartej (Pulsatilla patens). Fioletowe kwiaty tej rzadkiej już rośliny wiosną wzbogacają dno borów sosnowych. Leśnicy co roku obserwują tu nawet kilkadziesiąt kwitnących osobników.

Sasanka otwarta jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, ujętym w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Dużym zagrożeniem dla jej populacji jest eutrofizacja siedlisk borowych (użyźnianie), zacienienie przez krzewy liściaste lub zwarte korony drzew oraz ulegające zmianie warunki pogodowe (łagodne zimy, susze wiosenne). Jednak okazuje się, że najwięcej stanowisk tej wrażliwej rośliny utracono w wyniku wykopywania jej kwitnących osobników do przydomowych ogródków.

Sasanka już kwitnie. Nadleśnictwo Myszyniec ruszyło więc z akcją edukacyjną. Na stanowiskach sasanki otwartej, położonych w sąsiedztwie dróg, na których w zeszłym roku obserwowano ślady po wykopanych osobnikach rośliny - rozdawane są sasanki w doniczkach - zakupione przez Nadleśnictwo w sklepie ogrodniczym. Sasanki ogrodowe wyposażone są w paszport i w liścik…

Osobniki kwitnące sasanki otwartej są kluczowe dla przetrwania jej populacji, gdyż wydają nasiona, dając początek jej kolejnym stanowiskom.

Sasankę otwartą rozwijającą się na tym stanowisku pozostaw w jej naturalnym środowisku jakim jest las, weź tą zakupioną w sklepie ogrodniczym.

Wydawanie sasanek wyhodowanych w doniczkach, gotowych do posadzenia w ogrodzie, ma na celu zachęcenie społeczeństwa do ochrony tego gatunku poprzez zaniechanie wykopywania sasanek występujących w środowisku naturalnym.

Mamy nadzieję, że nasze działania przyniosą zamierzone rezultaty i w tym roku nie zarejestrujemy żadnego przypadku wykopania kwitnącej sasanki z jej naturalnego stanowiska.

Więcej o przypadkach wykopywania stanowisk sasanki otwartej przeczytasz tutaj...