Asset Publisher
Niektóre sasanki już nie zakwitną
Mimo tego, że sklepy ogrodnicze oferują coraz szerszy asortyment sadzonek i nasion różnych odmian sasanek, nadal zdarzają się przypadki wykopywania osobników kwitnących sasanki otwartej (Pulsatilla patens) z jej naturalnego środowiska do przydomowych ogródków.
Ostatni przegląd stanowisk sasanki otwartej, zainwentaryzowanych na gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa Myszyniec, wykazał, że kolejne stanowisko, położone w granicach obszaru Natura 2000 Myszynieckie Bory Sasankowe PLH140049, należy uznać za stracone… W miejscu, gdzie jeszcze w ubiegłym tygodniu purpurowe kwiaty chronionej i rzadkiej rośliny zdobiły okrajek boru sosnowego, dzisiaj widać tylko ślady szpadla.
Od roku 2004 leśnicy z Nadleśnictwa Myszyniec zainwentaryzowali ponad 60 stanowisk sasanki otwartej. W wyniku corocznie prowadzonego monitoringu przyrodniczego, odnotowano, że blisko 20 % stanowisk utracono w wyniku wykopywania. Były to stanowiska z osobnikami kwitnącymi, kluczowymi dla zachowania populacji myszynieckiej sasanki . Sasanka jest gatunkiem symbiotycznie związanym ze środowiskiem leśnym. Jej wykopanie i przeniesienie na nowe miejsce zawsze kończy się dla niej śmiercią.
Te sasanki już więcej nie zakwitną. Przekopywanie w okresie wiosennym kilkuletnich osobników kwitnących sasanki do innego środowiska kończy się tym, że sprawca szkody nie będzie się cieszył widokiem sasanki - ani w swoim ogrodzie, ani w trakcie wiosennego spaceru po lesie. Co więcej wykopana roślina nie wyda nasion, które przeniesione przez wiatr, bądź zwierzęta mogły by dać początek nowym stanowiskom rzadkiego gatunku.
Leśnicy z Nadleśnictwa Myszyniec latami kształtują warunki świetlne wokół osobników rośliny, w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych drzewostanu… Co roku oceniają stan populacji na stanowisku… Planują kolejne zabiegi, mające na celu poprawę warunków jej bytowania – prowadzą czynną ochronę populacji sasanki otwartej. Wyobraź sobie ich rozczarowanie gdy zamiast kwitnącej sasanki, zobaczą tylko ślady splądrowania stanowiska.
Sasanka otwarta jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, ujętym w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Spróbuj znaleźć odpowiedź na pytanie, czy chwilowa ozdoba ogródka jest warta życia tak pięknej i wrażliwej rośliny.