Lista aktualności Lista aktualności

Sesja terenowa Polskiego Towarzystwa Botanicznego pod hasłem „W borach i na torfowiskach Puszczy Kurpiowskiej”

W dniach 02-03.07.2022 r. na terenie Nadleśnictwa Myszyniec odbyła się sesja terenowa Polskiego Towarzystwa Botanicznego pod hasłem „W borach i na torfowiskach Puszczy Kurpiowskiej”.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach LIX Zjazdu w Stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego pod hasłem „Amor platanum nos unit – Łączy nas umiłowanie roślin”. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych przyjął uczestnictwo w Komitecie Honorowym Jubileuszu Stulecia PTB.

W sesji uczestniczyła 40 osobowa grupa miłośników przyrody z różnych regionów Polski.

W programie spotkania znalazły się najciekawsze obiekty przyrodnicze Puszczy Kurpiowskiej, położone w granicach Nadleśnictwa Myszyniec:

  • największe na Mazowszu torfowisko wysokie i przejściowe – przedmiot ochrony rezerwatu Torfowisko Karaska o pow. ok. 400 ha,
  • 100 ha pożarzysko w Leśnictwie Kadzidło/Dylewo, gdzie prezentowano kierunki regeneracji siedliska boru suchego i świeżego po wielkoobszarowym pożarze w różnych wariantach zagospodarowania,
  • obszar Natura 2000 Bory Chrobotkowe Karaska PLH140047 z dobrze zachowanym kompleksem sosnowych borów chrobotkowych z licznymi stanowiskami chrobotka alpejskiego Cladonia stellaris w runie,
  • obszar Natura 2000 Myszynieckie Bory Sasankowe z liczną populacją sasanki otwartej Pulsatilla patens,
  • rezerwat Czarnia, gdzie zachowały się 300 – letnie sosny bartne.

We wszystkich prezentowanych obiektach Nadleśnictwo Myszyniec prowadzi czynną ochronę mającą na celu utrzymanie lub poprawę ich stanu zachowania. Dzięki podejmowanym staraniom występujące na naszym terenie siedliska przyrodnicze i gatunki roślin związane z borami sosnowymi są oceniane za jedne z najlepiej zachowanych w kraju.

Warsztaty botaniczne z walorów przyrodniczych borów i torfowisk Puszczy Kurpiowskiej prowadzili:

  • dr Piotr Zaniewski z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • dr Paweł Pawlikowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zakres i sposób wykonania działań ochronnych realizowanych na rzecz lustrowanych obiektów przyrodniczych prezentowali:

  • Marek Dzieżyk Nadleśniczy Nadleśnictwa Myszyniec,
  • Martyna Lewandowska-Gross specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przyrody.

Na każdym odwiedzanym punkcie programu sesji terenowej wspólnie dochodziliśmy do wniosków, że utrzymanie różnorodności biologicznej siedlisk nieleśnych i widnych borów sosnowych wymaga współdziałania człowieka.

Sobotnie spotkanie zakończyło się plenerową kolacją na Szkółce Nadleśnictwa Myszyniec. Obecny stan zachowania przyrody w Polsce i podejmowane inicjatywy przyrodnicze do późnego wieczora były tematem dyskusji zgromadzonych na sesji terenowej miłośników przyrody.