Lista aktualności
Rezerwat Czarnia
Rezerwat Czarnia położony jest w gminie Czarnia przy skrzyżowaniu dróg Myszyniec – Chorzele z drogą Czarnia – Bandysie.
Powołany w 1964 roku w celu ochrony na potrzeby naukowe i dydaktyczne fragmentu boru świeżego naturalnego pochodzenia. Typ rezerwatu: leśny, powierzchnia: 141,26 ha.
Kompleks leśny zachowany w rezerwacie jest pozostałością dawnej Puszczy Kurpiowskiej. Tworzą go głównie starodrzewia sosnowe i sosnowo-świerkowe w wieku 120 - 200 lat. W rezerwacie obserwuje się naturalną wymianę pokoleniową. W lukach powstałych na skutek obumierania drzew rozwija się podrost świerkowy. Zachodzi zmiana udziału gatunkowego drzewostanu. Sosna ustępuje miejsca świerkowi.
W rezerwacie znajdują się 4 pomniki przyrody – sosny bartne (zachowane po niegdyś powszechnym bartnictwie), dostępne do zwiedzania ze szlaku turystycznego „Barci kurpiowskich". Nazwa rezerwatu pochodzi od nazwy uroczyska.
Nadleśnictwo Myszyniec od maja 2019 roku do maja 2024 roku, działając zgodnie z Zarządzeniem Nr 10 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 22 maja 2019 r. w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody Czarnia, na terenie wskazanej formy ochrony przyrody, wykonało poniżej wymienione zadania ochronne:
-
Wyznaczano i usuwano poza teren rezerwatu drzewa stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz zasiedlone przez korniki. Prace prowadzono w pasie drzewostanu szerokości 40 m, przylegającym do dróg publicznych i dojazdów pożarowych, wskazanym w/w zarządzeniu. Szczegółowy zakres tych działań w latach 2019 – 2024 prezentuje Załącznik nr 1. Tab. 1..
-
Wykładano pułapki feromonowe do odłowu korników. Pułapki feromonowe wykładano wczesną wiosną wyłącznie we fragmentach drzewostanu, w których w poprzednim roku usuwano drzewa zasiedlone przez kornika drukarza, celem wyłapania korników wychodzących ze ściółki po przezimowaniu. Pułapki wykładano pojedynczo na okres 5 – 10 dni.
-
Inicjowano odnowienie naturalne poprzez zdarcie pokrywy gleby w wybranych fragmentach drzewostanu: w oddz.: 387 h na pow. 0,12 ha, 399 d – 0,13 ha, 406 b – 0,25 ha. Prace wykonano jesienią 2019 roku. Na przygotowanych powierzchniach w sposób naturalny odnowiła się sosna zwyczajna. Powstałe odnowienie było zabezpieczane przed szkodami od zwierzyny.
Zrealizowane działania pozwoliły na bieżącą likwidację zagrożenia bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałały kumulacji biomasy drzewnej stwarzającej zagrożenie pożarowe wzdłuż dróg publicznych i dojazdów pożarowych znajdujących się w obrębie rezerwatu. Umożliwienie usuwania drzew zasiedlonych przez kornika drukarza we wskazanym fragmencie rezerwatu przyczyniło się do ograniczenia wydzielania posuszu świerkowego. Powstałe odnowienie sosnowe rokuje na przyszłość.
Ponadto na mocy Decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 02.06.2022 r. zn. spr. DZP-WP.6205.48.2022.AL od 03.06.2022 r. do 08.06.2022 r. w rezerwacie Czarnia przeprowadzono zabieg ochronny, polegający na okorowaniu 20 szt. złomów i wywrotów świerkowych zasiedlonych przez kornika drukarza. Prace prowadzono w oddz. 387 h, 387 j, 397 c, 406 b.
Zgodnie ze wskazaniami przedmiotowej Decyzji wywrócone lub złamane świerki oczyszczono z gałęzi przy pomocy pilarki, a następnie okorowano ręczną korowaczką. Korę oraz gałęzie powstałe w wyniku zabiegu wyniesiono na obrzeża rezerwatu, w miejsca umożliwiające ich załadunek na środki transportowe i bezzwłocznie wywieziono poza teren rezerwatu. Grubiznę bez kory w całości pozostawiono na terenie rezerwatu.
Przeprowadzony zabieg zminimalizował skutki nawałnic, które miały miejsce w I kwartale 2022 roku, poprzez ograniczenie rozwoju kornika w złamanych lub wywróconych świerkach i jego presji na starodrzew zachowany w rezerwacie Czarnia.
Dotychczas ustalone działania ochronne były rozwiązaniem godzącym ochronę cennego obiektu przyrodniczego oraz dobro publiczne.
Dowiesz się więcej w artykule pn. "Obiekt edukacyjny rezerwat przyrody Czarnia udostępniony ze szlaku turystycznego Barci Kurpiowskich".