Lista aktualności Lista aktualności

O POŻARZYSKU W LEŚNICTWIE DYLEWO NA DRUGIEJ PÓŁKULI

W dniu 10 grudnia 2019 r. w Nadleśnictwie Myszyniec miała miejsce niecodzienna wizyta - mieliśmy zaszczyt gościć delegację z Malezji, zainteresowanych tematyką pożarową w kontekście ochrony lasów i klimatu. Pożarzysko w Leśnictwie Dylewo - największe pożarzysko w tej części Polski, stało się przystankiem podczas kilkudniowej wizyty w Polsce, przedstawicieli Ministerstwa Wody, Ziemi i Zasobów Naturalnych Malezji oraz osób zajmujących się zagadnieniami leśnictwa i ochrony przeciwpożarowej lasu w malezyjskich strukturach organizacyjnych. 24 maja 2014 r. miał miejsce pożar, który pochłonął niemal 100 ha lasu, odnowienie zniszczonej powierzchni trwało 4 lata.Zagranicznym gościom towarzyszyli przedstawiciele: Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Nadleśnictwa Ostrołęka, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce oraz Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.

Podczas wizyty na terenie pożarzyska nadleśniczy Nadleśnictwa Myszyniec opowiedział gościom co się wydarzyło 24 maja 2014 r. na terenie Leśnictwa Dylewo, a przede wszystkim o konsekwencjach wielkopowierzchniowego pożaru, pomysłach na zagospodarowanie spalonej powierzchni i dylematach z jakimi od 5 lat po zdarzeniu mierzą się gospodarze terenu. Zobrazowaniem skali problemu i wysiłku włożonego w odtworzenie ekosystemu leśnego był objazd po powierzchni pożarzyska - zagospodarowanej staraniem leśników oraz w części pozostawionej bez ingerencji człowieka, gdzie zachodzi proces naturalnej regeneracji lasu po klęsce żywiołowej.

Pożarzysko w Nadleśnictwie Myszyniec jest doskonałym miejscem do wciąż trwającej dyskusji co robić po tak dotkliwej klęsce? Na całym świecie rodzą się pytania na temat zagospodarowania wielkopowierzchniowych pożarzysk i okazuje się, że eksperci z drugiego krańca świata szukają odpowiedzi również w Polsce. Żywimy ogromną nadzieję, że wizyta w Nadleśnictwie Myszyniec przyczyniła się do  wzbogacenia wiedzy i doświadczenia naszych malezyjskich „kolegów po fachu”.