Asset Publisher
Myszynieckie Bory Sasankowe PLH140049
Specjalny obszar ochrony siedlisk wyodrębniony w celu trwałej ochrony populacji sasanki otwartej.
Specjalny obszar ochrony siedlisk (SOOS) Myszynieckie Bory Sasankowe PLH140049 o powierzchni 1 936,98 ha, w całości znajduje się w zasięgu Nadleśnictwa Myszyniec, a na jego gruntach zajmuje powierzchnię 1916 ha. Położony jest w leśnictwach Serafin, Rudne i Lipniki. Myszynieckie Bory Sasankowe jako obszar o znaczeniu dla Wspólnoty (OZW) zatwierdzony został Decyzją Komisji Europejskiej w 2011 r. (2011/64/UE).
Obszar położony jest w mezoregionie Równiny Kurpiowskiej, w południowej części sandru mazurskiego. Dominującym typem siedliskowym, występującym na omawianym obszarze jest bór świeży, a gatunkiem panującym w zróżnicowanych wiekowo drzewostanach jest sosna. Ostoję utworzono ze względu na ochronę sasanki otwartej (Pulsatilla patens), tworzącej na tym terenie silną populację. Ponadto na obszarze ostoi w niewielkim obniżeniu terenowym stwierdzono występowanie siedliska z Załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG 91D0 bory i lasy bagienne (Vaccinio uliginosi-Betuletum pubescentis, Vaccinio uliginosi-Pinetum, Pino mugo-Sphagnetum, Sphagno gorgensohnii- Piceetum i brzozowo-sosnowe lasy bagienne borealne).
Specjalny obszar ochrony siedlisk (SOOS) Myszynieckie Bory Sasankowe posiada opracowany plan zadań ochronnych, który został zatwierdzony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 30 grudnia 2013 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2014 r., poz. 79).
Nadleśnictwo Myszyniec, działając w oparciu o zatwierdzony plan zadań ochronnych, w latach 2014 – 2023 wykonywało działania ochronne na rzecz stanowisk sasanki otwartej (Pulsatilla patens) położonych na terenie obszaru Natura 2000 Myszynieckie Bory Sasankowe PLH140049.
Ochrona czynna sasanki otwartej polegała na:
1. Usunięciu czeremchy amerykańskiej w promieniu 10 m od stanowiska sasanki otwartej;
2. Usunięciu podsadzeń buka w promieniu 10 m od stanowiska sasanki otwartej;
3. Ręcznym usunięciu gatunków konkurencyjnych wobec sasanki otwartej (trzcinnik, jeżyna, itp.) w promieniu 5 m od stanowiska;
4. Płatowym odsłanianiu gleby w promieniu 5 m, w ilości co najmniej 10 płatów o pow. 0,5 m2 każdy - usuwanie pokrywy mszystej i zadarnionej w otoczeniu sasanki otwartej;
5. Usuwaniu martwego drewna w promieniu 10 m wokół stanowisk sasanki;
6. Usuwaniu części drzew wokół stanowiska - prześwietlenie (czyszczenia, trzebieże);
7. Odnawianiu gatunkami, które nie wpływają na podniesieniu żyzności siedliska;
8. Rezygnacji z wprowadzania podszytów i podsadzeń produkcyjnych;
9. Pozostawianiu biogrup obejmujących stanowiska sasanki i roślin chronionych przy zakładaniu zrębów zupełnych.
Działania wg pkt. 1. – 5. zrealizowano w ramach projektu pn. „Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe”, współfinansowanego ze środków Funduszu Europejskiego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. zadania wg pkt. 6. – 9. w ramach własnej działalności gospodarczej, stosując odpowiednie modyfikacje zabiegów hodowlanych.
Czynna ochrona populacji sasanki otwartej zachowanej w granicach obszaru Natura 2000 Myszynieckie Bory Sasankowe PLH140049 przyniosła pozytywne efekty. Obserwowano wzrost udziału osobników kwitnących sasanki po realizacji cięć pielęgnacyjnych, prześwietlających drzewostan oraz notowano nowe osobniki przedmiotu ochrony na płatach odsłoniętej gleby. Pozostałe działania wpłynęły na utrzymanie siedlisk dostępnych dla chronionego gatunku.
Dowiesz się więcej z artykułów:
Plan zadań ochronnych - czy napewno wiemy jak to robić?
Niektóre sasanki już nie zakwitną.
Kolejne stanowisko sasanki otwartej zniszczone.
Działania ochronne na stanowiskach sasanki otwartej (Pulsatilla patens).
Sasanka otwarta zwiastun wiosny w borach sosnowych.